این مجموعه، حاوی چهارده جلسه سخنرانی تصویری شرح و تفسیر مثنوی معنوی مولوی است. در این جلسات دکتر محمّد خدادادی به شرح و تفسیر جزء چهارم از دفتر اوّل مثنوی پرداخته­ اند. در این سلسله جلسات، علاوه بر شرح هر بیت، موضوعات برجستة مورد نظر مولوی نیز که در ابیات به آنها اشاره شده، به صورت موضوعی و گسترده تر مورد بحث قرار گرفته ­اند.

کتاب فروغ رخ ساقی(اندیشه تجلّی در ادب عرفانی فارسی، قبل و بعد از ابن عربی) نوشته سرکار خانم دکتر فاطمه محمدی عسکرآبادی، توسط انتشارات دستان تهران، در آبان ماه 1397 منتشر شد.

سه جریان برجسته  مولانا پژوهی در ایران
دکتر محمدعلی موحد

 

مولانا پژوهی در ایران یک سابقه هشتاد ساله دارد. اگر این هشتاد سال را بر دو قسمت کنیم، در چهل سال اخیر سه جریان عمده و متمایز در پژوهش های مربوط به مولانا مشهود است:

 

کتاب حکیم قلندر: گزیده و شرح اشعار حکیم سنایی غزنوی، نوشته سرکار خانم دکتر فاطمه محمدی عسکرآبادی، توسط انتشارات «دستان» تهران، در مرداد ماه 1397 منتشر شد.

مصاحبه خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با دکتر محمد خدادادی درباره شمس و مولوی، کتاب آینه روی دوست و موضوعات دیگر. 
مصاحبه را در سایت خبرگزاری کتاب از لینک زیر مطالعه بفرمایید
لینک مصاحبه با دکتر خدادادی

کتاب «آینه روی دوست»(انسان کامل در عرفان نظری و ادبیات عرفانی)، نوشته دکتر محمد خدادادی، توسط انتشارات اطلاعات تهران، در خرداد ماه 1397منتشر شد.  این کتاب، پژوهشی است همه جانبه و کم نظیر درباره شخصیت، ویژگی ها  و جایگاه انسان کامل در هستی که در شش فصل( 512 صفحه) به علاقه مندان، پژوهشگران و دوستداران ادبیات عرفانی پارسی و عرفان نظری عرضه شده است.

مقالات شمس تبریزی تنها مجموعه  به جا مانده از گفتارهای گهربار شمس الدین محمد تبریزی است که گنجینه ای ارزشمند در ادب و عرفان ایرانی-اسلامی به شمار می آید.
قرار است که دکتر محمد خدادادی در ماه گفتارهایی به تفسیر این کتاب ارزشمند بپردازند.

کتاب عرفان شمس(پژوهشی در اندیشه های عرفانی شمس تبریزی) نوشتة دکتر محمد خدادادی که در سال 1394 توسط انتشارات اطلاعات در تهران به زیور طبع آراسته شد، در کردستان عراق، به زبان کردی ترجمه و منتشر شده است.

به منظور تقویت بنیانهای مطالعه و تفکر در بین دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه یزد، جلسات هفتگی مطالعه و تفکر به صورت مستمر هر هفته در دانشگاه یزد برگزار می گردد.

روز پنجشنبه هفتم دی ماه 1396 آخرین نشست از سلسله جلسات شرح دفتر اول مثنوی مولوی با حضور دکتر محمد خدادادی در مجتمع فرهنگی هنری امام علی(ع) یزد برگزار شد.

این جلسات که هر دو هفته یک بار برگزار می شد حدود پنج سال به طول انجامید و در طول این مدت دکتر محمد خدادادی به شرح و تفسیر دفتر اول مثنوی مولوی می پرداختند.