کتاب گوهر دریای جان، گزیده­ ای از آثار شاعران و نویسندگانِ بزرگ ادبِ پارسی است. در این اثر، سعی شده که برگزیده ­ای از بهترین آثارِ برترین ادیبانِ ایران زمین، گِردِ هم آید تا دانشجویان و علاقه­ مندان به زبان و ادبیاتِ پارسی که خواهان آشنایی بیشتر با این گنجینه ­اند، بتوانند از آن استفاده نمایند.

چینشِ مطالب این کتاب، بر اساسِ تاریخِ ظهور و زندگی شاعران و نویسندگان ایرانی است. به گونه­ای که خواننده این اثر، می­تواند به یک نگاهِ کُل­ نگر و همه جانبه از ادبیاتِ پارسی، از دیرباز تا کنون، دست بیابد؛ شاعران و نویسندگانِ نامدار و مطرحِ پارسی زبان را بشناسد، با آثار ایشان آشنا شود و گزیده­ ای از هر یک را مطالعه نماید.

شیوه کار در این اثر، بدین­ گونه است که در مَدخَلِ هر فصل، به صورت مختصر، زندگی، اندیشه، سبک، درون­مایه و آثار هر نویسنده معرفی شده، تا به این وسیله، مخاطب، آشناییِ مختصری با زندگی، جهان­ بینی و زبانِ هر ادیب، حاصل نماید. آنگاه، در ادامه، گزیده­ ای از آثار و اشعار هر یک از نویسندگان و شاعران، قرار گرفته است. و در نهایت، در قسمت تعلیقاتِ هر فصل، به صورتِ بسیار مختصر، برخی از دشواری­های لغوی و معنایی متون، توضیح داده شده است. در قسمتِ داستان نویسانِ معاصر نیز، سعی شده، تحلیل­هایِ بسیار کوتاهی از هر داستان، عرضه شود.

نوشتن دیدگاه